szachowekatowice.pl

Turniej szachowy

Ranking szachowy ELO


Autor postu hetman · 26-06-22 · Blog
ranking szachowy elo

Ranking Elo FIDE jest używany przez Międzynarodową Federację Szachową, której obcojęzycznym skrótem jest FIDE.. Ranking Elo stanowi metodę obliczania relatywnej siły gry szachistów.

Ranking Elo - historia

Arpad Elo a w zasadzie Árpád Imre Élő to amerykański fizyk węgierskiego pochodzenia, który opracował ranking ELO. Właśnie od nazwiska tego fizyka oraz szachisty, który na świat przyszedł na terenie monarchii Austro- Węgier, nazwano zestawienie. Szachista przy opracowaniu rankingu przede wszystkim zastanawiał się nad tym w jaki sposób różnica rankingów przekłada się na oczekiwany wynik. W swoich badaniach, uczony  potraktował osiągany wynik jako zmienną losową o rozkładzie normalnym. Naukowiec, który z powodzeniem opracował swój system, stworzył go poniekąd w kontrze do obowiązującego w onym czasie systemu Kennetha Harknessa, który spotykał się z krytyką z racji, że przynosił wyniki niezgodne z intuicyjną oceną umiejętności szachowych.

Ranking Elo - jak działa?

W szachach, by zdobyć ranking Elo należy rozegrać 5 partii z zawodnikami posiadającymi ranking Elo, wpisanymi do oceny rankingowej FIDE oraz osiągnąć ranking powyżej 1000 pkt. W chwili, kiedy dany szachista osiągnie pułap co najmniej 1000 pkt., wtedy jego zadaniem stanie się poprawa swojej pozycji. Najlepszym sposobem, by obliczyć zmianę swego rankingu jest skorzystanie z kalkulatora rankingu Elo. Ranking Elo FIDE określa wartość, formę a także pozycję danego szachisty. Co ważne, FIDE aktualizuje ranking w cyklu miesięcznym, tak więc jest on w pełni zaktualizowany oraz co niezwykle istotne, miarodajny. 

Ranking Elo - kto jest obecnie numerem jeden?

W świetle opublikowanego w czerwcu 2022r. rankingu, najlepszym szachistą jest Norweg Magnus Carlsen. Na drugiej pozycji znajduje się Chińczyk Liren Ding. Wyniki rozgrywanego w Madrycie, turnieju pretendentów mogą jednakże wskazywać, że pozycja Chińczyka co sygnalizują niektórzy eksperci mogła zostać nieco 'napompowana'. Wyniki, które podczas turnieju pretendentów osiągają Amerykanin włoskiego pochodzenia, Fabiano Caruana oraz Francuz Alireza Firużdza mniej więcej pokrywaja się z ich rankingiem Elo FIDE. W świetle rankingu Elo FIDE bardzo wątpliwe wydaje się, by którykolwiek z pretendentów pokonał Norwega Magnusa Calrsena, który liderem zestawienia jest od lipca 2011r., kiedy to zdystansował Hindusa Viswanathana Ananda.


szachowekatowice.pl

Turniej szachowy

Mistrzostwa szkół i przedszkoli w szachach to emocjonujące rozgrywki sportowe. Sprawdź aktualne wyniki na stronie szachowekatowice.pl

zapytanie@szachowekatowice.pl