szachowekatowice.pl

Turniej szachowy

Szachy szybkie - czy warto je grać?


Autor postu hetman · 22-07-22 · Blog
szachy szybkie

Szachy kojarzone były do tej pory z rozgrywka, która zadowalała seniorów. Nie da się ukryć, że z całą pewnością nasze babcie i dziadkowie uwielbiali spędzać wolne popołudnia na partycje szachów. Niemniej jednak wraz z rozwojem tej popularnej gry wprowadzano do niej coraz to więcej udoskonaleń i ulepszeń. Obecnie największą popularnością cieszą się szachy szybkie. Co więc warto o nich wiedzieć?

Szachy szybkie - jakie zasady obowiązują?

Szachy szybkie tak naprawdę zmuszają graczy do niezwykle szybkich reakcji i myślenia. Przede wszystkim same zasady co do pionków i ilości pól jakie mogą one pokonać pozostają absolutnie niezmienne. To co jest jednak najważniejsze, to obecność stopera po boku planszy. Każdy z graczy ma swój osobny stoper i po każdorazowym wykonaniu ruchu musi on nacisnąć na klawisz zegara. W tym momencie mierzony jest czas jaki potrzebny była na to, by gracz wykonał ruch.

Szachy szybkie - czym się różnią od standardowych?

Szachy szybkie co do zasady nie różnią się zbyt wiele od szachów tradycyjnych. W praktyce największą różnicę tworzy wspomniany już stoper. Tak naprawdę w szachach szybkich nie chodzi tylko i wyłącznie o to, by gracze myśleli przyszłościowo i szybko przewidywali ruchy swoich przeciwników, ale głównie chodzi o to, by wykonali oni swój, strategiczny ruch w jak najkrótszym czasie. Każdorazowo muszą oni uderzyć w przycisk zegara, by zatrzymać upływający czas. Warto zauważyć, że ze względu na ograniczenia czasowe, szybkie szachy są znacznie trudniejsze niż ich tradycyjny odpowiednik.

Szybkie szachy - jak wygrać?

Szybkie szachy to w dalszym ciągu jest gra strategiczna i logiczna. Wobec tego jak można w nie wygrać? Otóż przede wszystkim konieczne jest skoordynowanie swojego myślenia i umiejętności przewidywania z niezwykłą i ponadprzeciętną szybkością. Nie ma bowiem czasu na długie rozważanie, czy dany ruch jest odpowiedni czy też nie. Szachy szybkie zmuszają do maksymalnie szybkiej reakcji, a także do szybkiego podejmowania decyzji. Jest to klucz do zwycięstwa.


szachowekatowice.pl

Turniej szachowy

Mistrzostwa szkół i przedszkoli w szachach to emocjonujące rozgrywki sportowe. Sprawdź aktualne wyniki na stronie szachowekatowice.pl

zapytanie@szachowekatowice.pl